Преди да въведа патладжана в менюто на дъщеря ми, го смятах за непретенциозен зеленчук. Оказа се, че това не е точно така. Когато обаче започнах да търся по-подробна информация относно въвеждането на патладжана и не открих реших да споделя моя опит.
Кога се въвежда патладжан и в какви дози се предлага?
Патладжанът може да бъде въведен в бебешкото меню след осмия месец и трябва да се предлага само в малки количества, като добавка към основното ястие. След навършване на година и половина може да се хапва и в по-големи количества. Лично аз изчаках до навършване на година и два месеца.
Патладжанът е сезонен зеленчук и е най-добре да бъде консумиран през лятото и в началото на есента.
Къде може да се добавя патладжан?
Патладжанът е добра партия с: тиквички, зелен боб, моркови, сирене, ориз, леща, паста.
Как може да се приготви патладжана?
За да се приготви добре един патладжан трябва предварителна подготовка. А именно: Патладжанът се нарязва по дължина, възможно е и на кръгчета, но първия вариант е по-удобен.

Поставя се във вертикално положение и се поръсва обилно със сол. Оставя се около един час да се отцеди. По този начин излиза горчивината му.

След като това стане се измива добре, за да падне солта и е готов за приготвяне.
В началото предлагайте патладжана обелен. Но когато вече присъства утвърдено в детското меню не е нужно да го белите, още повече че именно там се съдържат голяма доза витамини.
Рецепти за патладжан
– Печени патладжани – след като вече сте подготвили патладжана го сложете във фурната и печете до готовност. Към него може да добавите месо или риба.
– Панирани патладжани – тези са ми любимите. Друг е въпросът, че не са особено подходящи за деца, но какво пречи и вие да се поглезите с нещо “вредно” и бързо. Оваляйте патладжаните в брашно и яйце и пържете до готовност. Комбинират се добре със сос от зехтин, лимон и чесън.
– Патладжан соте – Нужни са ви патладжан, зехтин, лук, чесън, черен пипер и босилек. Задушете лука и патладжана в зехтина. Добавете подправките. Може да сервирате и като гарнитура към друго ястие.

Какви са ползите от патладжана и защо трябва да се предлага?
Хранителен състав на патладжана:
– Витамини: Витамин A, витамин B1, витамин B2, витамин B3, витамин B4, витамин B5, витамин B6, витамин E, витамин К, фолиева киселина.
– Минерали: Желязо, калий, калций, манган, магнезий, мед, натрий, селен, цинк, фосфор.
Други ползи от патладжана са: той понижава холестерола, има противовъзпалителен и противораков ефект, укрепва имунната система. Насунинът, съдържащ се в патладжана спомага за подобряване на паметта. А за нас майките – помага за отслабване и забавя процеса на стареене.
С какво трябва да се внимава и как да изберете патладжана?
При избора на патладжан, уверете се, че кожата му е гладка и лъскава. Зеленчукът не трябва да бъде мек. Също и не бива да бъде много голям, защото може да бъде сух. Зелената част трябва да бъде свежа, а не да има “омърлушен” вид.
При по-старите патладжаните, алкалоида Соланин се среща в по-големи количества. Това е токсин, който не се разтваря във вода и не се унищожава при готвене. А приемът му, особено в големи количества може да има фатални последици. Точно за това купувайте патладжани, непосредствено преди да ги готвите, защото се развалят бързо.
Патладжаните не трябва да се консумират от хора с ниски нива на желязо, възпаление на ставите или с камъни в бъбреците. Повече от ясно е, че не трябва да се яде и ако имате алергия към него или някоя от съставките му.
Знаете ли, че…
В зеленчука патладжан се съдържа високо количество никотин. Именно подари този факт, той е подходящ за отказване от цигарите.