Начало Бременност и раждане Пълен списък с необходими неща за бебето + списък за принтиране

Пълен списък с необходими неща за бебето + списък за принтиране

by mamalesson
0 коментара

На пазара за бебешки продукти има толкова много сладки неща, който не шептят, а направо крещят “ВЗЕМИ МЕ”. А ние наистина сме толкова умилени, докато чакаме бебчето и винаги се съгласяваме и грабваме продукта. Накрая се озоваваме в дом пълен с бебешки повтарящи се неща, някои от които не ни трябват даже и по един брой.

А всъщност от колко неща се нуждае едно мъничко бебче, което току що се е запознало със света? Истината е някъде по средата – и малко, и много. Затова изготвих списък на най-необходимите неща, които наистина са нужни и влизат в употреба, като ще ги класифицирам като задължителни, такива, които биха ни били от полза и глезотийки. Разбира се, това което за мен и дъщеря ми е било супер полезно, при вас може да не върши работа. Но все пак има и неща, които наистина са необходими.

Важно е да имате списък и на него да отбелязвате кое сте закупили и кое не, за да не пропуснете нещо. А и така лесно може да насочите желаещите да ви направят подарък.

Задължителни

За гардероба

Новородените растат много бързо и дрешките умаляват със скоростта на светлината. Затова не е нужно да се презапасявате.

– по няколко броя бодита (с къс и дълъг ръкав), ромпъри, чорапи, шапки, 2-3 хавлии, 2-3 спални комплекта и одеяла (пелени), комплект за изписване

– ръкавички – бебетата имат некоординирани движения и за да не се драскат ще се наложи да се снабдите с няколко чифта

– лигавници – ще ви трябват при всяко хранене

За сънчо

– кошарка, матрак, протектор (виж тук)

– обиколник – слагам това в задължителния набор от бебешки истории, но моя опит с тази вещ е “неуспешен”. Реално предназначението й е да не се удря бебето, но когато дъщеря ми започна да се върти, забучваше глава в него и се наложи да го махна. Тоест, точно когато имаше нужда от него, го отстраних.

– нощна лампа – ще ви е много по-удобно, когато бебето се събуди нощно време да ползвате тази лампа. А и по всяко време на нощта може да видите бебчето ( в случай, че вече ви липсва).

За разходка

– количка, сенник, дъждобран, комарник

– кошче за кола

– чанта за разходка

– непромокаема подложка за повиване – тя ще ви е нужна, когато преобличате бебето навън

Храна

– шишета, биберони, кана за вода, стерилизатор

– четка за миене на шишета и препарат за бебешки съдове

Хигиена

– измивен продукт, мляко за мазане

– вана – по възможност нека бъде със стойка – това ще ви улесни живота доста и няма да се оплаквате от болки в кръста още от сега

– каничка за поливане – нашата е с животинки и един от ритуалите по време на баня е да ги разгледаме и да разкажем за всяко едно от тях

– повивалник – това също носи голямо удобство, а и кръста ще ви е добре (засега)

– памперси, крем против подсичане, мокри кърпички, нокторезачка, четка за коса, клечки за уши с ограничител

– бебешки прах за пране – един съвет от мен – перете вашите дрехи със същия прах, защото бебчето се докосва до тях, а това може да причини алергии

– термометър за измерване на водата във ваната – ако не разполагате с такъв може да разберете дали водата е подходяща и като топнете лакътя си. Ще ви трябва и термометър за стайната температура, а като бонус може да следите и влажността на въздуха.

Здраве

Попитайте педиатъра какво е необходимо да имате в бебешката аптечка.

– термометър за телесна температура

– витамин Д – приемът започва след първия месец – консултирайте се с педиатъра на вашето дете

– капки против колики, аспиратор за нос

– стерилни марли – за промивка на устата, ползвайте ги след всяко хранене, за да избегнете получаването на афти

– спирт 70 градуса – ще ви трябва, за да подсушавате пъпчето всяка вечер след баня, докато не зарастне

– физиологичен разтвор или капки за нос – добре е редовно да се прочиства бебешкото носле

– тампони за грим – ще са ви нужни за нанасяне на някакви неща – например за промиване на пъпа

Пожелателни

– гнездо – на мен ми свърши отлична работа – бебка спеше там доста време, може да се ползва и за кърмене

– шезлонг – ползвах, но не активно, можеше да минем и без него

– кенгуру/слинг/раница – в случай, че имате да свършите нещо, а няма къде да оставите бебчето, тази джаджа ще ви улесни доста. Може да се ползва и за разходка, а също така при силни колики, защото така ще сте гушнати. Бъдете внимателни при избора, защото не всички модели са подходящи от ден първи.

– спално чувалче – е това е нещо супер удобно! препоръчвам го с две ръце. Наистина в началото бебето няма да мърда и да се отвива само, но ако е по-подвижно (както в нашия случай) е напълно възможно. С покупката на този продукт ставанията ви през 5 минути да завивате малкото човече ще приключат.

– играчки – за най-малките са препоръчителни играчки с лека и приспивна песничка, която да ги отнася, а също и гризалки и дрънкалки (афинитетът към тях се появява към 3-тия месец, така че може да отложите тази покупка). Същото може да се каже и за активната гимнастика. Нея пък може да ползвате, за да слагате бебето по корем.

– книга за спомени – на пазара се предлагат много такива, в които може да отбелязвате всички първи моменти на вашето бебче, а повярвайте ми всеки ден има нещо ново

– играчки за ваната – в началото няма да са много заглеждани, но това е и начин да направите банята още по-приятна

Глезотийки

– кошара за игра – подвижното легло, ще ви улесни, когато се движите по другите стаи и искате да наблюдавате бебето

– бебефон – в случай, че имате нужда от бебефон, което ще се случи само ако къщата ви е огромна, то има доста безплатни приложения за телефон, които вършат чудесна работа

– люлка – слагам тази вещ в тази категория, защото ако имате шезлонг или легло с люлеещ механизъм, то това се оказва напълно излишно и се повтаря с останалите неща

– възглавница за кърмене – аз ползвах такава, по точно само я пробвах и ми беше супер неудобна. А и няма нищо по-хубаво от това да си гушнеш бебчето, без някаква си възглавница да застава между вас.

– машинка за мляко – аз разполагам с такава и за мен тя е нещо супер полезно, млякото става бързо и лесно и бебето не изпада в истерия докато чака. Но ако не разполагате с такава и каната за вода ще свърши работа.

– машинка за бял шум – има безброй приложения, които могат да заменят това нещо. Също така има и прахосмукачка, сешоар и т.н.

– машина за затопляне на шишета и пюрета

– огледало за обратно виждане в колата – според мен то само може да ви разсейва

– легло тип Next to me – този вид легло може да се ползва много малко време. Затова ако имате място, заложете направо на стандартно легълце.

– поставка за кафе/чаша за количка – да удобство си е, но не е приложимо за нашите “красиви” улици и тротоари – много бързо може да имате нужда от преобличане, а кафето да бъде “изпито” по-бързия начин

– чадър за количка – почти всяка количка има сенник и това ще е напълно излишно

– порт бебе – когато искате да пренесете бебчето съвсем спокойно може да го увиете в одеяло и тази вещ също ще остане в графата ненужни

– кантар – ще ви е нужно само ако имате притеснения относно наддаването на тегло. Така или иначе педиатъра мери бебчето всеки месец и проследява как расте вашето мъниче. Когато вече стане малко по-голямо бебчето спокойно може да го мерите на вашия кантар, като го гушнете и се измерите с него и без него и извадите разликата. Аз имах кантар и го ползвах активно, което обаче ме вкарваше в постоянна паника, защо не наддава и т.н. Между другото дъщеря ми изпада в истерия като види кантар и напоследък не позволява да я премеря.

– подложка за баня – е имах няколко такива и честно казано ги пробвах няколко пъти, ама в крайна сметка си останаха самотни

Моят съвет е да купите само крайно необходимите неща. В последствие, когато се роди бебчето по-лесно ще се ориентирате дали и от какво имате нужда. Разбира се, малко по-трудно може да се отиде на пазар с малко бебенце, но със сигурност ще има кой да ви помогне.

Поверията гласят, че първо се купува шапка, за да се обърне бебето.

Не забравяйте, че детето има нужда най-вече от любов и разбиране и нито една скъпа вещ не биха заменили това.

Прочетете още Списък за болницата при раждане

Прочети още

Коментирай

MamaLesson