Начало Захранване Въвеждане на белтък в бебешкото меню

Въвеждане на белтък в бебешкото меню

by mamalesson
0 коментара

Смята се, че яйченият белтък е един от най-силните алергени и затова трябва да се подходи внимателно с въвеждането му в бебешкото меню. Следвайте тридневното правило за въвеждане на нови храни. Наблюдавайте детето през тези дни и следете за алергична реакция. В случай, че забележите такава, прекратете предлагането на белтък и се консултирайте с педиатъра на вашето бебе.

Кога се въвежда яйчен белтък и под каква форма се предлага? Колко често трябва да се ядат яйца?

Съществуват редица мнения кога точно трябва да се предложи яйчен белтък на бебето. Въпреки това повечето предложения са това да се случи след като бебето навърши една годинка. Винаги давайте на детето добре сготвено яйце, суровото яйце може да причини заразяване със салмонела. Избягвайте да предлагате на детето пържени яйца.

За първи път дадох белтък на дъщеря ми на година и два месеца. Признавам си, че изпитвах големи притеснения и се страхувах какъв ще бъде резултата. Въпреки това накрая се реших, защото с напредване на възрастта рискът от това да развие алергия се увеличава. А както е добре известно една хранителна алергия може да отключи и друга.

Реших, че ще подходя много внимателно и ще следвам тридневното правило за въвеждане на нова храна. Първият ден предложих белтъка под формата на застройка. Направих й картофена супа с домати и застройка (рецептата за нея може да прочетете по-долу). На следващия ден направих омлет с картофи (рецептата за това ястие ще откриете по- надолу). И за да съм абсолютно сигурна, че белтъкът не се е “скрил” някъде измежду неизядената част, на третия ден сложих сварен белтък към основното й ястие. За мое най-голямо щастие опасенията ми се оказаха напразни и вече мога спокойно да предлагам яйце в менюто на дъщеря ми. А както всички добре знаем има куп вкусотийки, в които се съдържа яйце, но ги отбягвах до сега.

Добре е детето да яде по 2-3 яйца седмично.

Къде може да се добавя яйчен белтък и къде не?

Яйцето е отлична комбинация с листните зеленчуци. Те се допълват перфектно, а и този вид зелени зеленчуци допринасят за по-добро усвояване от организма. Когато към яйцето се добави сирене или масло, то те се разграждат напълно. Не се получава така обаче, ако ги комбинираме с прясно или кисело мляко.

Никога не комбинирайте яйца с месо или риба, не само в бебешкото меню, но и във вашето. Тази комбинация определено може да ви навреди. Избягвайте и да смесвате яйцата с банани, портокали, круши, пъпеш, домати и ориз. Резултатът може да бъде изразен в силни стомашни болки.

Рецепти за яйца

Картофена супа с домати и застройка – 3 картофа, 3 домата, 1 чушка, 1 глава лук, зехтин, щипка сол, червен пипер, за застройката – 1 яйце и 4 с.л. кисело мляко. Задушаваме лука и чушката за няколко минути. Прибавяме нарязаните на кубчета картофи и варим до омекване на картофите. Към тях добавяме рендосаните домати и зехтина. Готвим до готовност на продуктите и прибавяме подправките. В отделен съд разбъркваме киселото мляко с яйцето и когато супата изстине сипваме сместа бавно с непрекъснато бъркане.

Бебешка супа с яйца – 2 чаши пилешки или зеленчуков бульон, 1 скилидка чесън, 2 супени лъжици царевично нишесте, 2 яйца и лук. Задушете чесъна в бульона, счупете и разбийте яйцата с вилица. Добавете царевичното нишесте към бульона. След това добавете и разбитите яйца към получената смес. По желание може да добавите и лук.

Спанаково гнездо с яйце и сирене – 1 яйце, масло, сирене, спанак и лук. Счупете яйцето и го разбийте с вилица. Разбъркайте спанака с масло и направете гнездо от него. Запълнете вдлъбнатината с разбитото яйце. Добавете сирене и печете около 15 минути.

Омлет с картофи – 1 картоф, 2 яйца, олио и сирене. Настържете картофите и ги сварете. Към тях добавете разбърканите яйца. Сгответе получената смес като класическия вариант на омлета, докато получи златист цвят и от двете страни.

Фритата – 1 яйце, пармезан, 3 супени лъжици мляко (ако все още не сте въвели краве мляко може да използвате кокосово мляко, адаптирано или кърма), босилек и зехтин. Смесете всичките продукти. На дъното на тенджера капнете малко вода и сложете хартия за печене. Изсипете в тенджерата получената смес и похлупете с капак. След 10 минути вашата фритата ще бъде готова за консумация.

Яйчен пудинг – 1 яйце, 60 мл мляко, ванилия, канела. Разбийте яйцето и добавете млякото, ванилията и канелата. Разпределете получената смес в малки формички и печете до готовност. Сервира се докато е още топло. По желание може да залеете пудинга със заливка.

Какви са ползите от яйцето и защо трябва да се предлага?

Яйцето е богато на протеини, фолиева киселина и холин, което е много важно за развитието на детския мозък. В състава на белтъка присъстват и всички заменими и незаменими аминокиселини.

Яйцето съдържа необходимите съставки за здравословен растеж на детето. То снабдява детето с енергия, заради високата му концентрация на протеини. Лесно е за ядене, защото е мекичко. Снабдява организма с витамин Д по естествен път.

С какво трябва да се внимава?

Яйчения белтък, за разлика от жълтъка, е силен алерген. Ако в семейството има случай на алергия към яйца, консултирайте се с педиатъра на вашето бебе относно въвеждането на белтък.

Признаци на алергична реакция: раздразнение или необичаен плач, причинени от стомашни болки, обрив, хрема, кашлица, хрипове, кихане, диария или повръщане, подуване на устните или езика, бледа, зачервена или посиняла кожа, трудно дишане, загуба на съзнание.

Ако детето прояви леки признаци на алергия, посъветвайте се с доктора как да продължите със захранването. Ако обаче детето диша трудно или загуби съзнание незабавно потърсете лекарска помощ!

Успех с въвеждането на белтък, а аз тичам да правя яйчен пудинг.

Снимки: Pixabay

Прочети още

Коментирай

MamaLesson