Адвент календарът е страхотен начин да отброяваме дните до Коледа. Но обикновено те са доста скъпи, а съдържанието често не ни удовлетворява. Ако обаче си направим адвент календар сами, може да сложим вътре каквото ни е по вкуса.
И защото Коледа не е един ден, а цял месец – декориране, правене на сладки, време прекарано със семейството, ви давам няколко идеи как да си направите календар на приключенията у дома.
Ако нямате достатъчно еднакви елементи от изброените по долу, то използвайте различни. Оставете въображението ви да работи. Така ще постигнете най-уникалния календар, пълен с изненади.
Изберете форма
За да отброите дните до Коледа може да използвате и миксирате различни форми и съдържание според настроението. Единственото, което трябва да съобразите е избраните изненади да се побират в опаковките. Най-хубавото е, че основата може да запазите за следващи години, а да замените само съдържанието.
Каква да бъде основата? …
- Елхови клонки – това е типичен коледен елемент и присъства във всеки дом. Може да закачите опаковките с помощта на въженца или конец.
- Елхата – торбичките, пълни с изненади, биха стояли много добре на самата елха. Каква по-хубава украса от подаръци?
- Клон – дори и обикновен клон би се съгласил да съхранява вашите кутийки, пълни с тайни. Закачете ги с помощта на кукички или дебел конец.
- Стъбла – на всеки “етаж” от стълбата вържете произволен брой подаръчета.
- Буркан – ако изненадите ви са по-мънички по размер, то това е подходящо.
- Дъска – закачете номерата на основата с помощта на пинчета.
…и опаковката
- Кутии – всеки дом разполага с много различни по форма и размер кутии. Това може да са празни кибритени кутийки, картонени или такива от бижута.
- Торбички – опаковъчни, ръчно направени от стар плат, а защо не и хартиени или пък пликове за писма.
- Кофички, саксии, чашки, че дори и кенчета или буркани.
- Рула от тоалетна или кухненска хартия – подредете ги във формата на елха (както може да подредите и всяко друго предложение) и ги прикрепете едно за друго с помощта на телбод. По желание ги обвийте с опаковъчна хартия и ги залепете за хартиена основа. Напълнете ги с изненади и всеки ден пробивайте съответния номер.
- Балони – подходящо е ако подаръчетата са малки или хартиени (ваучери, желания…). Всеки ден правете “пук”, за да откривате ново приключение.
- Коледни чорапчета и шапки (дори и такива от вестник).
- Свитъци хартия, красиво обвити с въженце или панделка.
- Скрити послания зад снимки или пък само номера, придружени с легенда.
Ако не ви се занимава, с нищо от това, може да изтеглите готов шаблон от интернет за адвент календар и да преминете към по-приятната част. А именно да запълните празните опаковки с любими вещи или послания.
Изберете съдържание
Какво ще бъде съдържанието, зависи най-вече от това, кой ще отваря “прозорчетата”. Възрастта и интересите са важни, както и очакванията какво се крие зад всяка дата. Не забравяйте да размените номерата. Така дори и вие няма да знаете каква изненада ви очаква утре.
- Лакомства – това е супер банално, но никога няма да излезе от мода. Подходящо е и за малки, и за големи. Кой не обича сладичко?
- Играчки – това е подходящо за деца. Вида на играчките може да бъде всякакъв – от малки до по-големи. Ако пък желаете да държите детето в напрежение до последно, то разпределете частите на пъзел (или конструктор), докато не открие и последното парче.
- Книги или пък подаръчни ваучери, а защо не и нещо друго банално – козметика.
- Канцеларски материали – това е супер за ученици или някой, който все се оплаква, че хартията в офиса никога не стига.
- Глезотийки за колата – лампички, украси, държач за телефон са само част от нещата, които биха зарадвали всеки автомобилен запалянко.
- Спорт – ако все си казвате от утре/понеделник/Нова година започвам да спортувам, то това е перфектно за вас. Подложка за спорт, ръкавици, гирички и карта за фитнес? Ако само това липсва, за да осъществите обещанието си, то направете си точно такъв адвент календар.
Ако имате домашен любимец, не забравяйте да поглезите и него.
…До тук с комерсиалните предложения. А сега и няколко напълно безплатни и лесно осъществими идеи…
- Филми за гледане или книги за четене/слушане – наскоро попаднах на тези списъци за филми и книги на Radostna mama и нямам търпение да седна на дивана с пуканките. Вие също може да черпите идеи от нея, като изберете по нещо за всеки ден.
- Рецепти – коледни сладки, месни изкушения или пък нещо постно? Изберете рецепти и ги скрийте зад всяка дата от адвент календара. Постарайте се в готвенето да се включи цялото семейство.
- Романтични бележки – това е супер подходящо за двойки. Събуждаш се, отваряш бележката за деня и цял ден обикаляш с усмивка на лице. Между другото това може да го правите целогодишно.
- Спомени – без значение дали това ще са снимки или сувенири. Всеки ден си припомняйте някои позабравен семеен момент, като разбира се тук е задължително да сте цялото семейство заедно. Между старите истории, може да включите и някой нов сувенир, ако сте фенове.
- Действия – списъка на нещата, които може да включите тук е огромен. Може да комбинирате нещата от предходните предложения или да включите нови. Не забравяйте да присъстват едни от най-важните коледни събития – украсяване на елхата, печене на коледни сладки, подготовка на подаръците, изработване на картички или някакви ваши семейни ритуали, свързани с Коледа.
И нека не забравяме – Коледа е за всички. За това може да внесем коледен дух и в другите семейства. Пригответе си кашон, в който да слагате всеки ден по нещо, а на Коледа го дарете на семейство в нужда. Ето няколко предложения от мен – пакетирани храни (като брашно, макарони, ориз), консервирани храни, както и лакомства (важното е продуктите да са дълготрайни). Разбира се, може да изберете друго вместо храна. Важното е да е от сърце, а това със сигурност ще направи Коледата в един дом незабравима.
Весели празници!
Тук ще намерите още идеи за домашни забавления.
Снимка: pixabay